Aktualności

Walka o Puchar Prezydenta trwa

W drugim dniu turnieju o Puchar Prezydenta IHF (Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej), który odbywa się w ramach mistrzostw świata w piłce ręcznej w Płocku, swoje mecze w grupie B wygrały reprezentacje Macedonii Północnej oraz Tunezji. Pierwsza z ekip pokonała Algierię 40:25, a druga zwyciężyła z Marokiem 30:25.

Turniej o Puchar Prezydenta IHF to zawody dla zespołów, które walczą o miejsca 25.-32., a impreza odbywa się w płockiej ORLEN Arenie. Po środowych meczach w grupie A, przyszedł czas na rywalizację kolejnych czterech reprezentacji. W czwartek na boisko wybiegły zespoły Macedonii Północnej, która grała z Algierią oraz Tunezji i Maroka.

W pierwszym z meczów od początku widać było dominację Macedończyków. Szybko osiągnęli wysoką przewagę, m.in. dzięki dobrej postawie Filipa Taleskiego i Žarko Peševskiego (10:5). Algierczycy nie mogli nadążyć za wysokim tempem narzuconym przez rywali, a na listę strzelców wpisał się nawet Nikola Mitrevski, czyli… bramkarz zespołu z Bałkanów. Do przerwy Macedonia Północna zasłużenie prowadziła 19:11.

Przy ośmiobramkowej przewadze Macedończycy mogli prowadzić spokojną grę i tak też było w drugiej połowie. W związku z faktem, że wcześniej nie wygrali żadnego meczu, chcieli odnieść pierwsze zwycięstwo w turnieju. I ta sztuka im się udała, nawet z nawiązką, bo pokonali Algierczyków aż piętnastobramkową różnicą (40:25).

– Po trzech przegranych w pierwszej rundzie bardzo potrzebowaliśmy zwycięstwa. Każda wygrana jest ważna: dla pewności siebie, dla atmosfery w drużynie. Wygraliśmy dużą przewagą i teraz chcemy przygotować się jak najlepiej do kolejnego meczu. Wiadomo, że Puchar Prezydenta to tzw. turniej pocieszenia, ale każde zwycięstwo w mistrzostwach świata cieszy, a my wciąż mamy coś do wygrania – mówi Nikola Mitrevski, bramkarz Macedonii Północnej, który został wybrany najlepszym graczem spotkania.

Z kolei Daoud Hichem, zawodnik Algierii nie ukrywa, że zespół z Afryki słabo wypadł na tle rywala. – Tak naprawdę zaprzepaściliśmy swoją szansę już w pierwszej połowie. Źle weszliśmy w to spotkanie, a Macedonia zbudowała przewagę. Trener rywali bardzo dobrze nas rozpracował i nie mieliśmy za wiele do powiedzenia w tym meczu. Przeciwnicy byli od nas po prostu lepsi, a my teraz musimy zapomnieć o tym spotkaniu i skupić się na kolejnym – mówi.

Drugie spotkanie określono mianem “derbów Afryki”, ponieważ naprzeciw siebie stanęły ekipy Tunezji i Maroka. Faworytem była pierwsza z drużyn i wydawało się, że nie będzie to dla niej trudny mecz, bo prowadziła już 5:1. Maroko zaczęło jednak odrabiać straty, a nawet… wyszło na prowadzenie po celnym rzucie Amine Harchaoui (9:8). Ciekawie było również w końcówce pierwszej połowy, bo drużyny grały bramka za bramkę. Na przerwę zeszły przy stanie 13:13.

W drugiej połowie zespoły kontynuowały wyrównaną grę i trzeba przyznać, że do tej pory był to najciekawszy mecz podczas turnieju o Puchar Prezydenta IHF w Płocku. Różnica wynosiła najwyżej dwie bramki i żadna z drużyn nie chciała oddać prowadzenia. Dopiero na trzy minuty przed końcową syreną po celnym rzucie kołowego Tunezja wygrywała 28:25. Dzięki dobrej postawie w obronie i skutecznej kontrze dołożyła jeszcze jedno “oczko” i zbliżała się do zwycięstwa. Mecz był bardzo emocjonujący, ale ostatecznie to Tunezja cieszyła się z wygranej 30:25.

– Było nam ciężko podnieść się po tym, jak nie awansowaliśmy do dalszej fazy mistrzostw świata, bo oczekiwaliśmy czegoś więcej. Mecz z Marokiem był dla nas trudny, ale wzięliśmy rewanż za spotkanie z Pucharu Afryki, bo wówczas przegraliśmy, a dziś cieszymy się ze zwycięstwa, więc to dla nas miła rzecz – podkreśla Mehdi Harbaoui, tunezyjski bramkarz.

W piątek w ORLEN Arenie znów czekają nas zmagania w grupie B. Algieria zmierzy się z Marokiem (godz. 15.30), a o godz. 18 rozpocznie się spotkanie Macedonii Północnej.

Gospodarzami MŚ 2023 są Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowym Dostawcą turnieju w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim, który prowadzi dystrybucję biletów na to wydarzenie. Sprzedaż wejściówek trwa. Więcej informacji na www.handball23.com.

Algieria – Macedonia Północna 25:40 (11:19)

Algieria: Yahia Zemouchi, Khalifa Ghedbane – Zoheïr Naïm 1, Noureddine Hellal 1, Bounab Hani Abderrafik, Hichem Daoud 4, Wail Melazem, Benhalima Nori Selim 1, Djedid Yacine, Hichem Kaabeche 3, Sofiane Bendjilali 2, Mokhtar Kouri 1, Abrous Rayane, Rahim Abdelkader 3, Réda Arib, Ayoub Abdi 4, Bastien Khermouche, Sami Douchet 3. Trener: Gherbi Rabah.

Macedonia Północna: Nikola Mitrevski 1, Martin Tomovski – Dejan Manaskov 6, Igor Gjorgiev 4, Filip Taleski 3, Nikola Markoski, Filip Kuzmanovski 2, Nenad Kosteski 3, Goce Georgievski, Mihajlo Mladenovikj 1,, Tomislav Jagurinovski, Ivan Djonov 1, Marko Stojkovikj 4, Petar Atanasijevikj, Martin Serafimov 1, David Savrevski 4, Pavle Atanasijevikj 2, Kostadin Petrov, Žarko Peševski 7. Trener: Aco Jonovski.

Tunezja – Maroko 30:25 (13:13)

Tunezja: Assil Nemli, Yassine Belkaied – Ghazi Ben Ghali, Bilel Abdelli, Oussama Rmiki, Youssef Maaraf 1, Abdelhak Ben Salah 1, Issam Rzig 8, Hazem Bacha 2, Tarek Jallouz, Ghassen Toumi 1, Noureddine Maoua1, Jihed Jaballah, Mohamed Darmoul 3, Mehdi Harbaoui, Anouar Ben Abdallah 5, Islem Jbeli 5, Oussama Boughanmi 3. Trener: Patrick Cazal.

Maroko: Alae Laaroussi, Jamal Ouaali – Reida Rezzouki 9, Mohamed Bentaleb 3, Mohamed Zaher, Hicham El Hakimy 1, Redouane Braout, Ryad Lakbi, Nacym Fougani, Mohammed Ezzine 2, Amine Harchaoui 5 , Yassine Belhou, Hassan El-Kachradi 2, Mehdi Ismaïli Alaoui, Saïd El Malki, Nabil Slassi 3. Trener: Noureddine Bouhaddioui.